A karplasztika alkalmával feszessé, karcsúbbá és fiatalossá tesszük a felkart a felesleges bőr és az alatta elhelyezkedő zsírállomány kimetszésével együtt. Míg a zsírszívás csak karcsúbb formát eredményez, addig a karplasztika újra is szabja a felkar előnytelen formáját.

Kinek és miben segít a karplasztika?

A karplasztikát leggyakrabban a nagy túlsúly vagy a jelentős fogyást követően kialakult bőrlazaság miatt végzünk. Hízáskor a zsírfelesleg helyi lerakódása okozza a felkar átmérőjének jelentős növekedését és a súlya pedig a bőr kinyúlását.

A karplasztika segít, ha:

  1. fokozott zsírlerakódás van a felkaron.

  2. felkar erősen megvastagodott, meghaladja a test arányait.

  3. a felkar belső oldalán a bőr- és a zsírfelesleg nagy és lóg.

  4. a kitágult bőr elvesztette rugalmasságát, petyhüdtté és lógóvá vált és még a szigorú diéta és a komoly testedzés sem teszi ismét feszessé.

  5. a felkar hozzáfekszik a mellkashoz és gyakori bőrproblémák alakulhatnak ki.

Mit nem várhatunk a karplasztikától?

A karplasztika nem tud korrigálni minden, a páciens által megálmodott, néha irreális elvárást a felkaron. Nem lehet mindent megoldani a műtéttel. Ennek egyrészt műtéttechnikai korlátai vannak, másrészt csak olyan korrekció hajtható végre, amely illeszkedik a test harmóniájába. A karplasztika növeli a páciens önbizalmát, de önmagában nem szünteti meg a súlyos pszichés, valamint magánéleti vagy társadalmi beilleszkedési problémákat, amennyiben annak lelki okai vannak.

Előtte - Utána képek

Mauris mattis tortor turpis, sed tempus felis convallis eget. Nunc sed justo vitae erat placerat bibendum at sit amet nulla.

Előtte

Utána

Az első konzultáció

Az első konzultáción megbeszéljük a problémát, illetve az Ön által kívánt eredményt.

Készítünk néhány képet a jelenlegi állapotról. A fotók segítségével több irányból könnyebb elemezni a felkarok formai és méretbeli eltéréseit.

Megvizsgáljuk a felkart függőleges és vízszintes helyzetben. Felmérjük a bőr tónusát és a megereszkedés fokát, a bőr alatti zsír mennyiségét és elhelyezkedését, a felkar bőrének és kötőszövetének minőségét, valamint az esetleges korábbi műtéti hegeket (van olyan heg, mely hatással van a műtéti tervre és a karplasztika későbbi eredményére).

Rámutatunk azokra a méretbeli vagy formai különbségekre, amelyek genetikailag adottak, az esetleges idegi érintettség okozta aszimmetriára, amelyek befolyásolják a műtéti tervet, illetve az eredményt. Bizonyos esetekben azonban még a jól elvégzett karplasztika sem tud korrigálni minden eltérést.

A műtét várható eredményét tükör előtt mutatjuk meg.

Ahhoz, hogy a beavatkozást a lehető legnagyobb gondossággal tudjuk megtervezni, információkat kérünk az egészségi állapotról, a szedett gyógyszerekről, gyógyszerallergiákról és a korábbi beavatkozásokról, sérülésekről, kezelésekről. Ezeket az információkat az online kitölthető egészségfelmérő kérdőívünkön(link) is beküldheti.

Felkészülés a műtétre

A műtét előtt szükség lehet néhány vizsgálatra az Ön egészségi állapotától függően.  Ezen eredmények birtokában lesz biztonsággal elvégezhető a műtét. Ha Ön dohányzik, aszpirint, egyéb véralvadásgátló gyógyszert vagy más gyulladáscsökkentő tablettát ill. egyéb gyógyszert szed, kérem, jelezze ezt nekünk! Ezek a szerek ugyanis fokozhatják a vérzési hajlamot vagy egyéb interakciót okozhatnak a műtét alatt.

A műtéti eljárás

Kisebb karplasztikát csaknem mindig helyi érzéstelenítésben (link) végezzük, de nagyobb beavatkozás esetén elvégezhető altatásban vagy intravénás bódításban is. Kiterjesztett karplasztika esetén mindenképpen altatás javasolt.

Nagyobb beavatkozás esetén antibiotikum védelemben operálunk az Ön minél nagyobb biztonsága érdekében.

A műtéti metszést mindig egyénileg határozzuk meg, mely figyelembe veszi:

  • a megereszkedés mértékét,

  • a megereszkedett bőr-zsír méretét és formáját,

  • a páciens elvárását,

  • az eltávolítandó szövetmennyiséget,

  • a választott műtéti technikát.

A metszés lefutását a felkar struktúrája és a kisebbítés mértéke is befolyásolja, de mindig igyekszünk a lehető legkevesebb rejtett pozíciójú heggel a legszebb formát elérni.

A teljes karplasztika alkalmával egy „T” alakú metszéssel távolítjuk el a felesleges mennyiséget – ilyenkor a „T” vízszintes szára a hónaljban, míg a függőleges szára a felkar belső oldalán, annak a tengelyében helyezkedik el. Válogatott esetben, kisebb lógás esetén a hónaljban levő metszés elhagyható, ilyenkor egy függőleges, babérlevél alakú területet távolítunk el. Ezekből a metszésekből távolítjuk el a megnyúlt bőrt az alatta elhelyezkedő zsírállománnyal együtt. Minél nagyobb a felkar körfogata, illetve az eltávolítandó megnyúlt bőr, annál hosszabb a függőleges metszés.

A kiterjesztett karplasztika alkalmával a „T” alakú metszést meghosszabbítjuk a mellkasra, melyre leginkább a jelentős fogyás utáni állapotok miatti nagy bőrfeleslegek miatt van szükség.

A nagyobb műtétek végén a szivárgó vérzés miatt és az ödéma eltávolításához egy-egy draint helyezünk a sebüregbe. A drainekkel gyorsabb és biztonságosabb a sebgyógyulás, csökken a műtét utáni fájdalom és segítik a bőr gyorsabb letapadását.

A mini karplasztika alkalmával nincs szükség a függőleges metszésre, csak a hónaljban végezzük a felesleges bőr eltávolítását és zsírszívással egészítjük ki a beavatkozást. A preparálás mértéke kisebb, így a beavatkozás akár altatás nélkül is elvégezhető. Draint nem mindig szükséges tenni.

A fentebbi műtétek alkalmával a kisebb területen alápreparáljuk a felkar bőrét és a legtöbbször zsírszívással is kiegészítjük ki a karplasztikát.

A műtéti bemetszések mindig a hónaljban, illetve a felkar belső részén helyezkednek el, így szemből általában nem látszanak. A teljes gyógyulás után a hegek csaknem láthatatlanok, illetve rejtett pozícióban helyezkednek el.

A műtét végén varrattal zárjuk és gézlapokkal fedjük a sebeket, majd a lágyrészek nyugalomba helyezése, valamint a rögzítése miatt feladjuk a választott kompressziós ruhát. Ezzel gyorsabb és biztonságosabb a gyógyulás, csökken a beavatkozás utáni fájdalom és duzzanat.

A felépülés időszaka

Ha helyi érzéstelenítésben vagy intravénás bódításban volt az érzéstelenítés, akkor a szükséges várakozási idő után, kísérővel haza lehet menni. Ha a műtét altatásban történt, akkor egy éjszakát célszerű a klinikán tölteni.

Túlsúlyos vagy arra hajlamos egyéneknél megelőzésképpen antibiotikumot és vérhígítót is javaslunk a lábadozási időtartamára.

Távozáskor a drainek még vezetnek, ezért a páciensek ezekkel együtt hagyják el a klinikát. A draineket 3-5 nap múlva, a szivárgó vérzés csökkenése, illetve megszűnése után távolítjuk el.

A kar plasztikai rekonstrukciója után minden esetben pihenés és a felkarok maximális kímélete javasolt, de hosszasan ülni vagy feküdni nem szabad. Már a műtét másnapján fel kell kelni az ágyból, és rövid sétákat kell tenni a szobában, hogy javítsuk a keringést.  Aludni felpolcolt karokkal célszerű.

A műtétet követő 1-3 napon kellemetlen lehet az új forma feszítő hatása, illetve a kezdeti elszíneződések és ödéma is természetes velejárói a műtétnek, de ezek gyorsan megszűnnek. Mini karplasztika esetén ezek az elváltozások kisebbek és rövidebb ideig tartanak.

A varratszedés általában 2-4 hét után várható, amikor a feszülés már jelentősen csökkent. A speciális kompressziós ruha viselése 2-4 hétig indokolt.

A karplasztika után 2 hétig ne vezessen autót és 6 hétig tartózkodjon minden megerőltető sporttól és fizikai tevékenységtől! Ez alatt az időszak alatt kerülni kell a napozást, a szoláriumot, és a kímélő periódus letelte után a hegeket még sokáig kell fényvédő krémmel kezelni és védeni.

Ellenőrzések, kontroll

Minden plasztikai beavatkozás után rendszeresen kell ellenőrzésre járni, így a combplasztika után is.  A szükséges kontrollvizsgálatok száma és gyakorisága a beavatkozás jellegétől és a páciens egyéb alkati adottságaitól függ. Az előírt időpontokban elvégzett kontrollok alkalmával megvizsgáljuk a műtéti területet és megbeszéljük a további teendőket.

Kérjük, ne feledje: ha kérdése vagy problémája van, akkor az előre megbeszélt időponttól függetlenül is keressen bennünket!

Lehetséges szövődmények

Ha képzett plasztikai sebész hajtja végre a műtétet, valószínűleg váratlan események nélkül fog lezajlani az operáció és a gyógyulási idő. A kar plasztikai műtétének - mint minden más műtéti beavatkozásnak - lehetnek komplikációi még ideális körülmények között is.

Az általában előforduló műtéti szövődményeken (vérzés, fertőzés, sebgyógyulási zavar – link és trombózis) kívül - melyek igen ritkák -, lehetnek speciális, a karplasztikával kapcsolatos szövődmények is.

A sebgyógyulási és keringési zavar különösen jellemző lehet dohányosoknál és cukorbetegeknél, akiknek nem olyan tökéletes a bőrkeringésük. Ilyen esetekben átmeneti váladékozás és nagyon ritkán bőrelhalás is előfordulhat. Ezeket a kis sebgyógyulási problémákat egy későbbi időpontban elvégzett, kisebb helyreállító beavatkozással kiválóan lehet korrigálni.

Nagy kimetszést igénylő karplasztikánál – nagyon lelógó, megnyúlt belső karfelszíni bőr- és zsírtöbblet korrigálása után – a hegek végénél csücsökképződés alakulhat ki. Ezt egy későbbi beavatkozással teljesen meg lehet szüntetni.

A felkarok belső felszínének érzékenysége átmenetileg csökkenhet. Ez pár hét, hónap alatt megszűnik, normalizálódik.

A hegvonalban igen ritkán előfordulhat egy – egy fehér kis ciszta (epithel cysta), mely ártalmatlan képződmény. Amennyiben magától nem múlik el, egy rövid, apró beavatkozással percek alatt megszüntethető.

Tudomásul kell venni, hogy a műtéti hegek idővel elhalványodnak és beolvadnak a környezetükbe, de sohasem lesznek teljesen láthatatlanok, még akkor sem, ha a fül mögötti természetes redőben, rejtetten futnak. A legmodernebb eszközökkel, anyagokkal és a legkíméletesebb technikával behelyezett varratok esetén is előfordulhat, hogy a heg színe élénk és vörös, tapintata kemény és kissé kiszélesedett lesz. Ez leginkább az egyéni hajlamtól függ, így jelentős egyéni különbségeket mutathat. Ezen elváltozás idővel csökken, így a heg vékonyodik, színe halványodik. Ha ez mégsem következik be, akkor a heget eltávolítjuk és egyéb hegkezelő eljárásokkal kiegészítve kezeljük az új sebet.

A szövődmények megfelelő kezeléssel, beavatkozással leküzdhetők, ill. korrigálhatók, így a műtét végső eredményére nincsenek hatással vagy alig befolyásolják azt.

Eredmény

A karplasztika végleges eredménye általában a duzzanat teljes megszűnte után látható, ami 2-3 hónap is lehet. A hegek 2-3 hónappal később már alig látszanak, de mivel a relatíve rejtett pozícióban helyezkednek el, így szemből részben takartak.

A karplasztika laposabbá, feszesebbé, fiatalosabbá és előnyösebb formájúvá teszi a felkarokat. Kellő mennyiségű bőr és zsír eltávolításával tartós és szép eredmény biztosítható változatlan testsúly mellett. A jelentősebb hízás, fogyás, a szövetek víztartalmának és rugalmasságának változása, illetve az életkorral összefüggő kedvezőtlen változások ronthatják a késői eredményt, ilyenkor ismételt korrekcióra lehet szükség, amely az eredeti műtétnél már kisebb beavatkozás.

Revíziós karkorrekció (kóros kövérség utáni jelentős bőrfeleslegek korrekciója)

 

Revíziós karkorrekción elsősorban a hegkorrekciót és a csücsökkimetszést értjük, mivel nagy mennyiségű szövet került eltávolításra, nem túl ideális „lágyrész-körülmények” között.

Gyakrabban kerül sor revíziós karkorrekcióra, amikor bariatric surgery-t követő jelentős bőrfelesleg eltávolítása történik igen nagy méretű lágyrész eltávolításával. Ilyenkor a kötőszövetek igen gyenge minőségűek és gyakrabban lehet szükség egy másodlagos korrekcióra, amikor már el tudjuk érni a kívánt és lehetséges eredményt.

A revíziós műtét nem feltétlenül azért szükséges, mert az elsődleges műtétet helytelenül végezték, ugyanis ekkora méretű szövetmennyiségek eltávolításakor sok a nehézség és a kiszámíthatatlan tényező.

Célszerű legalább egy évet várni egy második műtéttel, mivel a kar megjelenése ezen idő alatt jelentősen változhat. A túlzott sietség, még hátrányosabb helyzetbe is hozhatja a pácienst.

Amennyiben a páciens elvárásai reálisak és a plasztikai sebész is egyetért a problémával, revíziós műtétre lehet szükség. Az ilyen műtétek könnyebbek, de akár bonyolultabbak, nehezebbek is lehetnek, mint az első műtét, mivel a műtéti terület már nem érintetlen. A lágyrészek hegesebbek, így a vérellátásuk sem tökéletes. A szövetek egy része deformált vagy akár hiányozhat, más részük előnytelen helyen vagy helyzetben található. Mindezek miatt a műtét általában hosszabb is.

A karplasztikával gyakran együtt alkalmazott beavatkozások

Pácienseink mondták

Kiemelés a véleményből

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec dictum erat est. Mauris porta erat sed est lobortis, vel dapibus nulla ultricies. Aliquam sit amet dolor risus. In pellentesque, felis quis ullamcorper viverra, nibh nunc sagittis velit, quis facilisis metus mauris maximus est. Nulla id justo et felis pretium suscipit at in dui. Pellentesque commodo, ipsum non condimentum ornare, mi tellus tristique lacus, at aliquet lacus velit sed nibh. Curabitur dignissim, sem vitae venenatis commodo, neque arcu tempus nulla, suscipit lacinia neque justo eget augue. Aliquam maximus risus sed mi molestie pretium. Maecenas porttitor eros non ullamcorper luctus. Donec ac est neque. Nullam sagittis finibus est in elementum. Maecenas dolor risus, ultrices non ligula non, convallis feugiat nisl.

In tristique elit ac nibh maximus lobortis. Nullam tristique ante id ligula lobortis ullamcorper. Nullam porta sapien vel dui aliquet, ac luctus lectus scelerisque. Integer vehicula orci a gravida vulputate. Etiam nisi nisl, venenatis in tincidunt non, luctus eu urna. Aliquam rutrum metus sed varius mollis. In mi est, viverra eget arcu eu, volutpat efficitur ligula. Maecenas neque ipsum, viverra eget neque fermentum, lacinia volutpat urna. Proin quam turpis, bibendum ac hendrerit sed, dignissim sed nulla. Sed id massa sed nisl dapibus vehicula. Sed interdum, velit eget malesuada eleifend, massa odio malesuada arcu, et egestas turpis orci et ex.

– Minta Zsuzsanna, a beavatkozás jellege