Szkleroterápia (sclerotherapia)
A szkleroterápia egy ambulanter (járóbetegként) elvégezhető visszérkezelő eljárás, amikor steril gyulladást okozó anyaggal zárjuk el a bőrben levő kapilláristágulatokat, melyek idővel felszívódnak.
Egyedülálló vagy összefüggő vénatágulatok hatékonyan, gyorsan és műtét nélkül szüntethetők meg kiváló esztétikai eredménnyel.
Kinek és miben segít a szkleroterápia (sclerotherapia)?
A szkleroterápia mindenkinél alkalmazható, akinek még nincs szüksége visszérműtétre.
A visszérbetegség a pozitív családi anamnézissel rendelkező egyéneknél gyakrabban fordul elő, amikor a kor előrehaladtával az alsó végtagon az egészen kicsi, felületesen a bőrben normálisan is meglévő kapillárisok kitágulnak és láthatóvá válnak. Tágulásukkal és a számuk fokozódásával lassan összeolvadnak és egyre jobban kiemelkednek a körülöttük lévő bőrből. Idővel panaszokat, fájdalmat is okoznak. Elhanyagolásuk esetén komoly egészségügyi problémát is okozhatnak.
Fogamzásgátló tablettát szedő hölgyeknél szintén gyakrabban jelentkezik a visszérbetegségnek.
A szkleroterápia metszés nélkül segít, ha:
a bőrben normálisan is meglévő kapillárisok kitágultak és láthatóvá váltak: póknaevusok, teleangiectasiák, apró piros foltok alakultak ki a bőrben.
a kapillárisok tovább tágulnak, majd újabb és újabb tágult vénák jelennek meg.
a vénák számuk fokozódásával összeolvadnak, lassan kiemelkednek a körülöttük lévő bőrből és már panaszt, fájdalmat is okoznak.
egyedülálló vagy összefüggő vénatágulatok vannak a lábakon.
enyhe vagy erősebb feszülő érzés van a tágult vénák körül.
nehézlábérzést okozó vénák vannak a lábakon.
Mit nem várhatunk a szkleroterápiától?
Az injekciós kezelés (szkleroterápia) nem tud korrigálni minden, a páciens által megálmodott, néha irreális elvárást az alsó végtagon. Nem lehet mindent ezzel a nem sebészeti beavatkozással megoldani. Ennek egyrészt a beavatkozás jellege a korlátja, másrészt csak olyan korrekció hajtható végre, mely alkalmas az injekciós kezelésre. A szkleroterápia csak a beteg vénák okozta panaszokat és a fájdalmat szünteti meg, nincs hatással rheumatológiai vagy neurológiai betegség okozta fájdalomra.
A közepes vagy tágabb vénák már nem alkalmasak sclerotherapiára. A tág vénák okozta problémákat hagyományos vagy lézeres visszérműtéttel lehet megszüntetni.
Előtte - Utána képek
Mauris mattis tortor turpis, sed tempus felis convallis eget. Nunc sed justo vitae erat placerat bibendum at sit amet nulla.
Előtte
Utána
Az első konzultáció
Az első konzultáción megbeszéljük a problémát, illetve az Ön által kívánt eredményt.
Készítünk néhány képet a jelenlegi állapotról, illetve tükör előtt vizsgáljuk meg a lábakat. A fotók, illetve a tükör segítségével lehetőségünk van az alsó végtagok több irányból történő vizsgálatára és értékelésére.
Megvizsgáljuk az alsó végtagot függőleges és vízszintes helyzetben, a felületesen és a mélyebben fekvő vénákat, valamint az áramlást a mélyvénákban. Felmérjük a bőr tónusát, az alsó végtag bőrének és kötőszövetének minőségét, valamint az esetleges korábbi műtéti hegeket (van olyan heg, mely hatással van a műtéti tervre és a visszérműtét későbbi eredményére).
Rámutatunk azokra az eltérésekre, amelyek genetikailag adottak, az esetleges idegi érintettség okozta aszimmetriára, amelyek befolyásolják a műtéti tervet, illetve az eredményt. Bizonyos esetekben azonban még a jól elvégzett visszérműtét sem tud korrigálni minden eltérést.
Ahhoz, hogy a beavatkozást a lehető legnagyobb gondossággal tudjuk megtervezni, információkat kérünk az egészségi állapotról, a szedett gyógyszerekről, gyógyszerallergiákról és a korábbi beavatkozásokról, sérülésekről, kezelésekről. Ezeket az információkat az online kitölthető egészségfelmérő kérdőívünkön(link) is beküldheti.
Felkészülés a beavatkozásra
A legtöbbször semmiféle előkészület nem szükséges a kezelés előtt. Nagyon ritkán, ha az Ön egészségi állapota indokolja, akkor szükség lehet néhány vizsgálatra, mivel ezen eredmények birtokában lesz biztonsággal elvégezhető a műtét. Ha Ön dohányzik, aszpirint, egyéb véralvadásgátló gyógyszert vagy más gyulladáscsökkentő tablettát ill. egyéb gyógyszert szed, kérem, jelezze ezt nekünk! Ezek a szerek ugyanis fokozhatják a vérzési hajlamot vagy egyéb interakciót okozhatnak a műtét alatt.
Ha Önnek visszérműtétre alkalmas visszerei is vannak, akkor a szkleroterápia és a visszérműtét sorrendiségét közösen döntjük el.
A szkleroterápia menete
A szkleroterápia nem igényel érzéstelenítést. A páciensek egyéni érzékenységétől függően enyhe vagy közepes fájdalommal jár.
A sclerotizáló anyagot egy vékony tűvel fecskendezzük a véna belsejébe, mely szétoszlik az értörzsben. A kezelés célja a vénafal legbelső részének olyan mérvű kémiai „roncsolása”, hogy azonnal vagy minimális sclero-thrombus képződéssel elzáródjon a véna. Ideális esetben a kezelt vénaszakasz elzáródást követően teljesen felszívódik. Nagy, kiterjedt érgomolyagok esetén a periférián felhígul az anyag, ezért több injekciózásra lesz szükségesünk, mivel a gyógyszer beadható mennyisége korlátozott.
Trombózis profilaxisként a szúrások helyeit nyomókötéssel látjuk el, majd feladjuk a választott rugalmas kötést (pólyát). A kompresszió hatására nem tud visszaszivárogni a vér a vénába (ez az üres véna technika), így a kisebb vénák azonnal eltűnnek, míg a nagyobb méretű vénáknál a szklerotizáló anyag hatására a vér bealvad a kezelt vénában és úgynevezett szklero-trombus keletkezik. Ezek a kicsi, bealvadt vénák kezdetben akár fájdalmasak is lehetnek, de az idő múlásával felszívódnak, nyomtalanul eltűnnek.
A beavatkozás hegek keletkezésével nem jár, mivel sebészi metszésre nincs szükség.
A felépülés időszaka
30 perc séta a kezelést követően minden esetben kötelező – időjárástól függetlenül. Csak a sétát követően lehet beülni az autóba vagy felülni tömegközlekedési eszközre. A beavatkozás után klinikai tartózkodás nem szükséges.
A rugalmas pólya viselése mellett azonnal vissza lehet térni a mindennapi tevékenységhez. Pihenés és kímélet a rugalmas pólya viseléséig – 2 napig – szükséges.
Szkleroterápiát követően fekvés nem szükséges, de aludni felpolcolt lábakkal célszerű.
A beavatkozást követő 1-2 napon kellemetlenséget okozhat a kezdeti elszíneződés és ödéma, valamint a szúrások helyén kialakuló apró bevérzések és duzzanatok, melyek természetes velejárói az eljárásnak és gyorsan megszűnnek. Az érzékenyebb területek rendszeres, intermittáló jegelése csökkenti a duzzanatot és az átmeneti kipirulást.
Nem szabad masszírozni a kezelt területet.
A beavatkozás után 1 hétig tartózkodjon minden megerőltető sporttól, fizikai tevékenységtől, valamint a napozást és a szoláriumot is kerülni indokolt.
Ellenőrzések, kontroll
Minden plasztikai beavatkozás után rendszeresen kell ellenőrzésre járni, így a szkleroterápia után is. A szükséges kontrollvizsgálatok száma és gyakorisága a beavatkozás jellegétől és a páciens egyéb alkati adottságaitól függ. Az előírt időpontokban elvégzett kontrollok alkalmával megvizsgáljuk a műtéti területet és megbeszéljük a további teendőket.
Optimális esetben hetente végezzük a szklerotizálást, ha több kezelésre van szükség.
Kérjük, ne feledje: ha kérdése vagy problémája van, akkor az előre megbeszélt időponttól függetlenül is keressen bennünket!
Lehetséges szövődmények
Ha képzett plasztikai sebész hajtja végre a műtétet, valószínűleg váratlan események nélkül fog lezajlani az operáció és a gyógyulási idő. A szkleroterápiának - mint minden más műtéti beavatkozásnak - lehetnek komplikációi még ideális körülmények között is.
Az általában előforduló műtéti szövődményeken (vérzés, fertőzés, sebgyógyulási zavar – link és trombózis) kívül - melyek igen ritkák -, lehetnek speciális, a szkleroterápiával kapcsolatos szövődmények is.
Ha elmozdul a rugalmas pólya vagy korán távolítják el, akkor a beadott szklerotizáló anyag összegyűlhet az injektálás helyén és ott bőrelhalást, átmeneti váladékozást okozhat. Ez csupán a szúrás körüli kicsi területét érinti, de a gyógyulása elhúzódó. Ezeket a kis sebgyógyulási problémákat egy későbbi időpontban elvégzett, kisebb helyreállító beavatkozással vagy konzervatív terápiával lehet eredményesen kezelni. Helyükön kicsi hegek keletkeznek.
Mélyvénás trombózistól és embóliától nem kell tartani, mert a gondos injektálással csak a felületes vénába kerül szklerotizáló anyag, ami kémiai reakcióval a vénafal fibrózisát okozza és a kompresszióval együtt a véna elzáródik. Ezek együttes hatására a szklerotizáló anyag igen erősen kötődik az érfalhoz, így stabilan helyben marad. Akkor sincs baj, ha szklerotizáló anyagból egy kevés a mélyvénába jut, mivel a mélyvénában sokkal nagyobb az áramlás, amit a 30 perces sétával még meg is támogatunk, így az anyag gyorsan felhígul és nem képes bajt okozni.
A szkleroterápiával injekciózott felületes vénában keletkező szklero-trombus kezdetben érzékeny lehet, de akár felületes vénagyulladás (thrombophlebitis) is kialakulhat. Kompresszió terápiával, jegeléssel és krémezéssel tudjuk csökkenteni a panaszokat, azok megszűnéséig.
Minél tágabb egy véna, annál lassúbb az elzárt véna után keletkezett „heges csomó” felszívódása.
Lezajlott felületes thrombophlebitisnél (felületes visszérgyulladás) vagy súlyosabb visszerességnél már a varicectomia előtt is van pigmentáció az alsó végtagon, de ez a szklerotizáció után még fokozódhat. Egyéni hajlamtól függően a páciensek kb. 10%-ánál pigmentáció keletkezik a bevérzések helyén. A bőr mélyebb rétegében haemosiderin (vérsejtek vastartalmú pigmentje) rakódik le, elszínezve a bőrt. A pigmentáció általában nem végleges, de felszívódása akár 18 hónap is lehet. A 12 hónapot meghaladó pigmentáció ritka, kb.: 1-5%-ában fordul elő, főleg gyenge keringésű alsó végtagok esetén. A pigmentáció keletkezésének a valószínűsége töredéke a hagyományos vagy lézeres visszérműtéthez képest.
A szövődmények megfelelő kezeléssel, beavatkozással leküzdhetők, ill. korrigálhatók, így a műtét végső eredményére nincsenek hatással vagy alig befolyásolják azt.
Eredmény
A szklerotizáció hatásos és biztonságos eljárás a bőrben levő már panaszokat okozó kapilláristágulatok megszüntetésének. Az injekciós visszérkezeléssel gyorsan, műtét és heg nélkül gyógyítunk és az esztétikai eredmény is kiváló.
A szklerotizáció sikeressége azonnal látható, de a végleges eredmény csak a duzzanat és a bealvadt vénák felszívódása után teljes.
A szklerotizáció eredménye tartós, de arra hajlamos egyéneknél az amúgy sikeres beavatkozás után is újabb és újabb vénatágulatok, visszerek keletkezhetnek. A visszeresség egy vénákat érintő krónikus vénás betegség, amelyet karban lehet tartani, de véglegesen megszüntetni nem lehet.
A kiújulásnak rekanalizáció vagy recidíva lehet az oka. A rekanalizáció nem igazi recidíva, mivel a szklerotizációval kezelt véna regenerálódik és lumene újra kinyílik röviddel a beavatkozás után. Amelyik vénában kellő ideig és mennyiségben jelen van a szklerotizáló anyag az a véna véglegesen elzáródik. Legtöbbször a vénás érgomolyag perifériás részében felhígul az anyag és nem tud kellő hatást kifejteni az érfalra, így „újranyílik” a véna.
Az igazi recidíva alkalmával újabb vénatágulatok jelennek meg bárhol az alsó végtagon.
A kiújult vénákat egy ismételt szkleroterápiával lehet megszüntetni.
Visszeresség kiújulás, recidíválása
A visszeresség egy vénákat érintő krónikus vénás betegség, amelyet karban lehet tartani, de véglegesen megszüntetni nem lehet.
Bármilyen visszérkezelést is végzünk (szklerotizáció, hagyományos vagy lézeres visszérműtét) tudni kell, hogy a kezelés csak tüneti. A kiváltó okokat meggyógyítani nem tudjuk csak a tágult, panaszokat okozó vénákat szüntetjük meg.
Recidíva alkalmával az arra hajlamos egyéneknél újabb varikózus vénák keletkezhetnek, amik a vénás betegség romlását jelzik. A degeneratív folyamatok hatására az addig jól működő vénabillentyűk áteresztenek, nem zárnak rendesen és mögöttük ismét vénatágulatok keletkeznek, valamint az addig zárt és kicsi vénás kollaterálisok kitágulnak. Ezek a tágulatok érinthetik a már operált területeket is, de akár újabb helyen is képződhetnek.
A kiújulás gyakrabban fordul elő:
Gyenge kötőszöveti adottságokkal rendelkező pácienseknél, különösen, ha ez a vénák falát és a vénákban levő billentyűket is érinti.
Jelentősebb hízásnál, mivel nehezebb a szívnek az alsó végtag vénáinak a kiürítése.
Olyan szív- és érbetegséggel küzdő pácienseknél, akiknél gyengébb a vérkeringés az alsó végtagban.
Fogamzásgátló tablettát szedő hölgyeknél.
Idős pácienseknél, akiknél az életkorral összefüggő kedvezőtlen változások fokozzák a recidíva hajlamot.
A revíziós beavatkozás nem feltétlenül azért szükséges, mert az elsődleges beavatkozásokat helytelenül végezték, hanem a gyenge minőségű kötőszövetek a fenti okokkal együtt ronthatják a korábbi visszérkezelés késői eredményét, ami a visszeresség kiújulásához és ismételt beavatkozáshoz vezethet.
Amennyiben a páciens elvárásai reálisak és a plasztikai sebész is egyetért a problémával, akkor ismételt szkleroterápiára lehet szükség. Az ismételt injekciós kezelés hasonló „terhet” jelent a páciens számára, mint a korábbi kezelések.
Ha újabb tágult vénák jelennek meg, akkor a kisebbeket minél korábban érdemes kezelni sclerotherápiával, hogy megelőzzük a terjedésüket.
Nagyobb vénák esetén helyi lézeres vagy hagyományos varicectomia jön szóba. Ezzel sem érdemes túl sokáig várni, mert a kisebb szakaszok megszüntetése helyi érzéstelenítésben is elvégezhető.
Pácienseink mondták
Kiemelés a véleményből
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec dictum erat est. Mauris porta erat sed est lobortis, vel dapibus nulla ultricies. Aliquam sit amet dolor risus. In pellentesque, felis quis ullamcorper viverra, nibh nunc sagittis velit, quis facilisis metus mauris maximus est. Nulla id justo et felis pretium suscipit at in dui. Pellentesque commodo, ipsum non condimentum ornare, mi tellus tristique lacus, at aliquet lacus velit sed nibh. Curabitur dignissim, sem vitae venenatis commodo, neque arcu tempus nulla, suscipit lacinia neque justo eget augue. Aliquam maximus risus sed mi molestie pretium. Maecenas porttitor eros non ullamcorper luctus. Donec ac est neque. Nullam sagittis finibus est in elementum. Maecenas dolor risus, ultrices non ligula non, convallis feugiat nisl. |
In tristique elit ac nibh maximus lobortis. Nullam tristique ante id ligula lobortis ullamcorper. Nullam porta sapien vel dui aliquet, ac luctus lectus scelerisque. Integer vehicula orci a gravida vulputate. Etiam nisi nisl, venenatis in tincidunt non, luctus eu urna. Aliquam rutrum metus sed varius mollis. In mi est, viverra eget arcu eu, volutpat efficitur ligula. Maecenas neque ipsum, viverra eget neque fermentum, lacinia volutpat urna. Proin quam turpis, bibendum ac hendrerit sed, dignissim sed nulla. Sed id massa sed nisl dapibus vehicula. Sed interdum, velit eget malesuada eleifend, massa odio malesuada arcu, et egestas turpis orci et ex. – Minta Zsuzsanna, a beavatkozás jellege |