Endovenous Laser Varicose Vein Surgery (EVLA)
Gallery - Endovenous Laser Varicose Vein Surgery
Laser varicose vein surgery is an effective and safe alternative to traditional varicose vein surgery. With laser varicose vein surgery, dilated diseased veins are removed in a minimally invasive way without surgical excision, so the procedure is less painful and can be performed without an incision. Circulation in the treated vein is eliminated and the vein will eventually be absorbed, thus eliminating pain and the feeling of heaviness in the lower limb. As there is little or no haemorrhage, it is not only effective, but also gives a very good aesthetic result.
Who can benefit from endovenous laser varicose vein surgery help?
Laser varicectomy can be used for anyone who has no contraindications to traditional varicose vein surgery.
Varicose vein disease is more common in individuals with a positive family history, where the veins in the lower limb become dilated with age and then develop newer and newer varicose veins. As they dilate and increase in number, they slowly coalesce and become more prominent in the surrounding skin. Over time, they also cause discomfort and pain. They can also cause serious health problems if neglected.
Women taking the contraceptive pill are also more likely to have varicose veins.
Laser varicose vein surgery for medium to large veins helps even without an incision if:
single or continuous venous dilatations in the legs.
dilated, tortuous veins in the legs.
there is a slight or stronger feeling of tightness around the dilated veins.
heavy leg veins in the legs.
Laser varicose vein surgery, unlike traditional varicose vein surgery, can be used simultaneously on both lower limbs for bilateral varicose veins due to its minimally invasive technique.
High-risk, overweight patients with very wide veins up to 12-14 mm in diameter can be safely treated with the procedure due to the reduced surgical stress.
What not to expect from endovenous laser varicose vein surgery?
A lézeres varicectomia nem tud korrigálni minden, a páciens által megálmodott, néha irreális elvárást az alsó végtagon. Nem lehet mindent megoldani a műtéttel. Ennek egyrészt műtéttechnikai korlátai vannak, illetve a visszérműtét csak akkor hajtható végre, ha a mélyvénák egészségesek. A lézeres visszérműtét csak a beteg vénák okozta panaszokat és a fájdalmat szünteti meg, nincs hatással rheumatológiai vagy neurológiai betegség okozta fájdalomra.
A lézeres varicectomia nem oldja meg a pókhálóvénák és az igen kicsi vénák okozta problémákat, amelyeket szkleroterápiával vagy lézeres eljárással lehet orvosolni.
Before - After pictures
Mauris mattis tortor turpis, sed tempus felis convallis eget. Nunc sed justo vitae erat placerat bibendum at sit amet nulla.
Előtte
Utána
© Dr. Gyetván János surgeon, plastic surgeon
The first consultation
Az első konzultáción megbeszéljük a problémát, illetve az Ön által kívánt eredményt.
Készítünk néhány képet a jelenlegi állapotról, illetve tükör előtt vizsgáljuk meg a lábakat. A fotók, illetve a tükör segítségével lehetőségünk van az alsó végtagok több irányból történő vizsgálatára és értékelésére.
Megvizsgáljuk az alsó végtagot függőleges és vízszintes helyzetben, a felületesen és a mélyebben fekvő vénákat, valamint az áramlást a mélyvénákban. Felmérjük a bőr tónusát, az alsó végtag bőrének és kötőszövetének minőségét, valamint az esetleges korábbi műtéti hegeket (van olyan heg, mely hatással van a műtéti tervre és a visszérműtét későbbi eredményére).
Rámutatunk azokra az eltérésekre, amelyek genetikailag adottak, az esetleges idegi érintettség okozta aszimmetriára, amelyek befolyásolják a műtéti tervet, illetve az eredményt. Bizonyos esetekben azonban még a jól elvégzett visszérműtét sem tud korrigálni minden eltérést.
Ahhoz, hogy a beavatkozást a lehető legnagyobb gondossággal tudjuk megtervezni, információkat kérünk az egészségi állapotról, a szedett gyógyszerekről, gyógyszerallergiákról és a korábbi beavatkozásokról, sérülésekről, kezelésekről. Ezeket az információkat az online kitölthető egészségfelmérő kérdőívünkön(link) is beküldheti.
Preparing for surgery
Az altatásban végzett műtét előtt szükség van néhány vizsgálatra az Ön egészségi állapotától függően: EKG és vérvizsgálat. Ezen eredmények birtokában lesz biztonsággal elvégezhető a műtét. Ha Ön dohányzik, aszpirint, egyéb véralvadásgátló gyógyszert vagy más gyulladáscsökkentő tablettát ill. egyéb gyógyszert szed, kérem, jelezze ezt nekünk! Ezek a szerek ugyanis fokozhatják a vérzési hajlamot vagy egyéb interakciót okozhatnak a műtét alatt.
A lézeres visszérműtét előtt szükség van a beteg oldalon a mélyvénáinak az ellenőrzésére mélyvénás/színes Doppler UH vizsgálattal, hogy biztonsággal elvégezhető legyen a beavatkozás.
The surgical procedure
A lézeres visszérműtétet csaknem mindig altatásban végezzük, de kisebb beavatkozás (lokális lézeres visszérműtét) esetén elvégezhető helyi érzéstelenítésben (link) vagy intravénás bódításban is.
Trombózis profilaxisban operálunk az Ön minél nagyobb biztonsága érdekében.
A teljes, lézeres visszérműtétnél sem hagyjuk el a felső metszést a lágyékhajlatban a vena saphena magna beömlésénél, mellyel tartóssá tesszük az eredményt. A vena femoralisba való beszájadzásnál levő minden oldalágat lekötünk, hogy minél jobban csökkentsük a későbbi kiújulás lehetőségét. Magát a vena saphena magna főágát közvetlenül a beszájadzás előtt kötjük le, hogy ne szűkítse be a mélyvénát. Ezt követően metszést ejtünk a belboka felett, ahol felkeressük a vena saphena magna alsó felét és egy speciális optikai szálat vezetünk fel egészen a lágyékhajlatig.
A tágult vénákat az optikai szál végén keletkező hővel zárjuk el, így a coagulált vénákban megszűnik a keringés. A hőkárosodás csak a vénafalat érinti belülről, de a környező szövetekre csak minimális hatással van. Az elzárt vénák idővel felszívódnak.
Ezt követően több metszésre nincs is szükségünk, mivel az optikai szálat punkcióval juttatjuk a beteg vénák belsejébe. A korábbi műtéti hegek, sérülések vagy a vénák jelentősebb megtöretése gátolhatják az optikai szál felvezetését. Ilyenkor több szúrásra van szükség, de kiegészítő segédmetszést nem kell ejtenünk.
A lokális, lézeres visszérműtétnél nincs szükség sem a lágyékhajlatban, sem a belbokánál, sem a tág vénák felett egyéb segédmetszésre, mivel csak tűszúrásnyi apró sebzéseken keresztül vezetjük be az optikai szálat a varikózus vénákba.
A műtéti bemetszések mindig csak a lágyékhajlatban és a belbokánál helyezkednek el, melyek a teljes gyógyulás után csaknem láthatatlanok, illetve rejtett pozícióban vannak.
A műtét végén varrattal zárjuk és gézlapokkal fedjük a sebeket, majd a lágyrészek nyugalomba helyezése, valamint rögzítése miatt feladjuk a választott kompressziós kötést (pólyát). Ezzel gyorsabb és biztonságosabb a gyógyulás, csökken a beavatkozás utáni fájdalom és duzzanat.
The recovery period
Ha helyi érzéstelenítésben vagy intravénás bódításban volt az érzéstelenítés, akkor a szükséges várakozási idő után, kísérővel haza lehet menni. Ha a műtét altatásban történt, akkor egy éjszakát célszerű a klinikán tölteni.
Túlsúlyos vagy arra hajlamos egyéneknél megelőzésképpen vérhígítót javaslunk a lábadozási időtartamára.
A lézeres visszérműtét után minden esetben pihenés és az alsó végtag kímélete javasolt, de hosszasan ülni vagy feküdni nem szabad. Már a műtét másnapján fel kell kelni az ágyból, és rövid sétákat kell tenni a szobában, hogy javítsuk a keringést. Aludni felpolcolt lábakkal célszerű.
A műtétet követő 1-3 nap sokkal kevesebb kellemetlenséggel jár, mint a hagyományos visszérműtét után. A lézeres visszérműtétnél még nagyobb és kanyargósabb a vénák esetén is kevesebb a szivárgó vérzés és az ödéma az alsó végtagon, melyek természetes velejárói a műtétnek és igen gyorsan megszűnnek. A lézeres visszérműtét utáni kevesebb bevérzés - töredéke a hagyományos visszérműtétnek - természetesen kevesebb fájdalommal is jár. A kezelt területen jelentkező duzzanat és az átmeneti kipirulás hűtéssel csökkenthető.
A minimális bevérzések miatt lerövidül felépülési és a munkába való visszatérési idő is a hagyományos visszérműtéthez képest.
A varratszedés általában 2-3 hét után várható, amikor a feszülés már jelentősen csökkent. A speciális kompressziós kötés viselése 1-2 hétig indokolt.
Varratszedést követően a rugalmas pólyát kompressziós harisnyával is helyettesíthetjük. A kompresszió a javasolt krémmel, kenőccsel együtt a jelentősebb bevérzések megelőzését, illetve gyorsabb felszívódását is szolgálja.
A lézeres visszérműtét után 1 hétig ne vezessen autót és 4 hétig tartózkodjon minden megerőltető sporttól és fizikai tevékenységtől! Ez alatt az időszak alatt kerülni kell a napozást, a szoláriumot, és a kímélő periódus letelte után a hegeket még sokáig kell fényvédő krémmel kezelni és védeni.
Inspections, controls
Minden plasztikai beavatkozás után rendszeresen kell ellenőrzésre járni, így a lézeres visszérműtét után is. A szükséges kontrollvizsgálatok száma és gyakorisága a beavatkozás jellegétől és a páciens egyéb alkati adottságaitól függ. Az előírt időpontokban elvégzett kontrollok alkalmával megvizsgáljuk a műtéti területet és megbeszéljük a további teendőket.
Kérjük, ne feledje: ha kérdése vagy problémája van, akkor az előre megbeszélt időponttól függetlenül is keressen bennünket!
Potential complications
Ha képzett plasztikai sebész hajtja végre a műtétet, valószínűleg váratlan események nélkül fog lezajlani az operáció és a gyógyulási idő. A lézeres visszérműtétnek - mint minden más műtéti beavatkozásnak - lehetnek komplikációi még ideális körülmények között is.
Az általában előforduló műtéti szövődményeken (vérzés, fertőzés, sebgyógyulási zavar – link és trombózis) kívül - melyek igen ritkák -, lehetnek speciális, a visszérműtéttel kapcsolatos szövődmények is.
A sebgyógyulási és keringési zavar különösen jellemző lehet dohányosoknál és cukorbetegeknél, igen idős pácienseknél vagy régóta meglevő súlyos visszérbetegség esetén, akiknek már nem olyan tökéletes a bőrkeringésük. Ilyen esetekben átmeneti váladékozás és nagyon ritkán bőrelhalás is előfordulhat. A lézeres visszérműtétnél a hővel kezelt véna feletti bőrterület égési sérülése gyakrabban fordulhat elő ilyenkor, különösen az igen tág és kanyargós vénáknál. Ezeket a kis sebgyógyulási problémákat egy későbbi időpontban elvégzett, kisebb helyreállító beavatkozással vagy konzervatív terápiával lehet kezelni.
Lézeres visszérműtétnél a kezelt felületes vénában bealvad a vér és a tágabb, sűrűn elhelyezkedő vénáknál fájdalmas, felületes vénagyulladás (thrombophlebitis) alakulhat ki. Kompresszió terápiával, jegeléssel és krémezéssel tudjuk csökkenteni a panaszokat, azok megszűnéséig.
Minél tágabb egy véna, annál lassúbb az elzárt véna után keletkezett „heges csomó” felszívódása.
Lezajlott felületes thrombophlebitisnél (felületes visszérgyulladás) vagy súlyosabb visszerességnél már a varicectomia előtt is van pigmentáció az alsó végtagon, de ez a lézeres visszérműtét után még fokozódhat. Egyéni hajlamtól függően a páciensek kb. 10%-ánál pigmentáció keletkezik a bevérzések helyén. A bőr mélyebb rétegében haemosiderin (vérsejtek vastartalmú pigmentje) rakódik le, elszínezve a bőrt. A pigmentáció általában nem végleges, de felszívódása akár 18 hónap is lehet. A 12 hónapot meghaladó pigmentáció ritka, kb.: 1-5%-ában fordul elő, főleg gyenge keringésű alsó végtagok esetén.
A kezelt véna mentén, illetve a lágyéki és a belboka feletti bemetszések helyén átmenetileg érzékenység vagy éppen érzéketlenség alakulhat ki. Ez pár hét, hónap alatt megszűnik, normalizálódik.
A hegvonalban igen ritkán előfordulhat egy – egy fehér kis ciszta (epithel cysta), mely ártalmatlan képződmény. Amennyiben magától nem múlik el, egy rövid, apró beavatkozással percek alatt megszüntethető.
Tudomásul kell venni, hogy a műtéti hegek idővel elhalványodnak és beolvadnak a környezetükbe, de sohasem lesznek teljesen láthatatlanok, még akkor sem, ha a fül mögötti természetes redőben, rejtetten futnak. A legmodernebb eszközökkel, anyagokkal és a legkíméletesebb technikával behelyezett varratok esetén is előfordulhat, hogy a heg színe élénk és vörös, tapintata kemény és kissé kiszélesedett lesz. Ez leginkább az egyéni hajlamtól függ, így jelentős egyéni különbségeket mutathat. Ezen elváltozás idővel csökken, így a heg vékonyodik, színe halványodik. Ha ez mégsem következik be, akkor a heget eltávolítjuk és egyéb hegkezelő eljárásokkal kiegészítve kezeljük az új sebet.
A szövődmények megfelelő kezeléssel, beavatkozással leküzdhetők, ill. korrigálhatók, így a műtét végső eredményére nincsenek hatással vagy alig befolyásolják azt.
Results
A lézeres visszérműtét hatásos és biztonságos alternatívája a hagyományos visszérműtétnek a minimál invazív technikával és a műtét utáni rövid felépülési idővel.
A lézeres visszérműtét eredménye azonnal látható, de a végleges eredmény csak a duzzanat és a bealvadt vénák felszívódása után alakul ki, ami 2-3 hónap is lehet. Indokolt esetben szkleroterápiával tovább lehet javítani az eredményen.
A hegek 2-3 hónappal később már alig látszanak, de mivel a relatíve rejtett pozícióban helyezkednek el, így szemből részben takartak.
A lézeres visszérműtét eredménye tartós, de arra hajlamos egyéneknél az amúgy sikeres műtét után is újabb és újabb vénatágulatok, visszerek keletkezhetnek. A visszeresség egy vénákat érintő krónikus vénás betegség, amelyet karban lehet tartani, de véglegesen megszüntetni nem lehet. A kiújulás (recidíva) újabb beavatkozást tehet indokolttá.
A kiújult vénákat egy ismételt beavatkozással Sclerotherapiával, Lokális lézeres visszérműtéttel vagy Lokális hagyományos visszérműtéttel meg lehet szüntetni.
Recurrence of varicose veins
A visszeresség egy vénákat érintő krónikus vénás betegség, amelyet karban lehet tartani, de véglegesen megszüntetni nem lehet.
Bármilyen visszérkezelést is végzünk (szklerotizáció, hagyományos vagy lézeres visszérműtét) tudni kell, hogy a kezelés csak tüneti. A kiváltó okokat meggyógyítani nem tudjuk csak a tágult, panaszokat okozó vénákat szüntetjük meg.
Recidíva alkalmával az arra hajlamos egyéneknél újabb varikózus vénák keletkezhetnek, amik a vénás betegség romlását jelzik. A degeneratív folyamatok hatására az addig jól működő vénabillentyűk áteresztenek, nem zárnak rendesen és mögöttük ismét vénatágulatok keletkeznek, valamint az addig zárt és kicsi vénás kollaterálisok kitágulnak. Ezek a tágulatok érinthetik a már operált területeket is, de akár újabb helyen is képződhetnek.
A kiújulás gyakrabban fordul elő:
Gyenge kötőszöveti adottságokkal rendelkező pácienseknél, különösen, ha ez a vénák falát és a vénákban levő billentyűket is érinti.
Jelentősebb hízásnál, mivel nehezebb a szívnek az alsó végtag vénáinak a kiürítése.
Olyan szív- és érbetegséggel küzdő pácienseknél, akiknél gyengébb a vérkeringés az alsó végtagban.
Fogamzásgátló tablettát szedő hölgyeknél.
Idős pácienseknél, akiknél az életkorral összefüggő kedvezőtlen változások fokozzák a recidíva hajlamot.
A revíziós műtét nem feltétlenül azért szükséges, mert az elsődleges műtétet helytelenül végezték, hanem a gyenge minőségű kötőszövetek a fenti okokkal együtt ronthatják a hagyományos visszérműtét késői eredményét, ami a visszeresség kiújulásához és ismételt beavatkozáshoz vezethet.
Amennyiben a páciens elvárásai reálisak és a plasztikai sebész is egyetért a problémával, revíziós műtétre lehet szükség. Az ilyen műtétek könnyebbek, de akár bonyolultabbak, nehezebbek is lehetnek, mint az első műtét, mivel a műtéti terület már nem érintetlen. A lágyrészek hegesebbek, így a vérellátásuk sem tökéletes. A szövetek egy része deformált vagy akár hiányozhat, más részük előnytelen helyen vagy helyzetben található. Mindezek miatt a műtét általában hosszabb is.
Ha újabb tágult vénák jelennek meg, akkor a kisebbeket minél korábban érdemes kezelni sclerotherápiával, hogy megelőzzük a terjedésüket.
Nagyobb vénák esetén helyi lézeres vagy hagyományos varicectomia jön szóba. Ezzel sem érdemes túl sokáig várni, mert a kisebb szakaszok megszüntetése helyi érzéstelenítésben is elvégezhető.
Patient’s reviews
Kiemelés a véleményből
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec dictum erat est. Mauris porta erat sed est lobortis, vel dapibus nulla ultricies. Aliquam sit amet dolor risus. In pellentesque, felis quis ullamcorper viverra, nibh nunc sagittis velit, quis facilisis metus mauris maximus est. Nulla id justo et felis pretium suscipit at in dui. Pellentesque commodo, ipsum non condimentum ornare, mi tellus tristique lacus, at aliquet lacus velit sed nibh. Curabitur dignissim, sem vitae venenatis commodo, neque arcu tempus nulla, suscipit lacinia neque justo eget augue. Aliquam maximus risus sed mi molestie pretium. Maecenas porttitor eros non ullamcorper luctus. Donec ac est neque. Nullam sagittis finibus est in elementum. Maecenas dolor risus, ultrices non ligula non, convallis feugiat nisl. |
In tristique elit ac nibh maximus lobortis. Nullam tristique ante id ligula lobortis ullamcorper. Nullam porta sapien vel dui aliquet, ac luctus lectus scelerisque. Integer vehicula orci a gravida vulputate. Etiam nisi nisl, venenatis in tincidunt non, luctus eu urna. Aliquam rutrum metus sed varius mollis. In mi est, viverra eget arcu eu, volutpat efficitur ligula. Maecenas neque ipsum, viverra eget neque fermentum, lacinia volutpat urna. Proin quam turpis, bibendum ac hendrerit sed, dignissim sed nulla. Sed id massa sed nisl dapibus vehicula. Sed interdum, velit eget malesuada eleifend, massa odio malesuada arcu, et egestas turpis orci et ex. – Minta Zsuzsanna, a beavatkozás jellege |